Microchip Technology PIC16F628A-I/SS
PIC16F628A-I/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F628A-I/SS
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F628A-I/SS(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC16F628
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 67
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP