Microchip Technology PIC16F628-04E/P
PIC16F628-04E/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F628-04E/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F628-04E/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 4MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 18-PDIP
Base Product Number PIC16F628
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16F628-04E/P-NDR
Standard Package 25
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-PDIP