Microchip Technology PIC16F610T-I/ST
PIC16F610T-I/ST
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F610T-I/ST
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F610T-I/ST(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number PIC16F610
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16F610T-I/STTR
Standard Package 2,500
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 14-TSSOP