Microchip Technology PIC16F57-E/SP
PIC16F57-E/SP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F57-E/SP
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F57-E/SP(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC16F57
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16F57-E/SP-NDR
Standard Package 15
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) FLASH 28-SPDIP