Microchip Technology PIC16F1937T-I/MV
PIC16F1937T-I/MV
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F1937T-I/MV
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F1937T-I/MV(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 14x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Base Product Number PIC16F1937
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 3,300
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)