Microchip Technology PIC16F18124-I/P
PIC16F18124-I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F18124-I/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F18124-I/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 7KB (7K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 29x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 14-PDIP
Base Product Number PIC16F18124
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 150-PIC16F18124-I/P
Standard Package 30
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 14-PDIP