Microchip Technology PIC16F1578T-I/SO
PIC16F1578T-I/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F1578T-I/SO
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F1578T-I/SO(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity LINbus, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SOIC
Base Product Number PIC16F1578
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,600
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC