Microchip Technology PIC16F1455-E/P
PIC16F1455-E/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16F1455-E/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16F1455-E/P(Kg)
Parameters
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 30
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 48MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 8
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 14-PDIP
Base Product Number PIC16F1455
REACH Status REACH Unaffected
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-PDIP