Microchip Technology PIC16C710T-20E/SS
PIC16C710T-20E/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C710T-20E/SS
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C710T-20E/SS(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 36 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC16C710
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C710T-20E/SS-NDR
Standard Package 1,600
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP