Microchip Technology PIC16C710T-20E/SO
PIC16C710T-20E/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C710T-20E/SO
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C710T-20E/SO(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 36 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
Base Product Number PIC16C710
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C710T-20E/SO-NDR
Standard Package 1,100
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC