Microchip Technology PIC16C67-20E/PT
PIC16C67-20E/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C67-20E/PT
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C67-20E/PT(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Number of I/O 33
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC16C67
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C67-20E/PT-NDR
Standard Package 160
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-TQFP (10x10)