Microchip Technology PIC16C67-10I/L
PIC16C67-10I/L
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C67-10I/L
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C67-10I/L(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Base Product Number PIC16C67
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C67-10I/L-NDR
Standard Package 27
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)