Microchip Technology PIC16C66T-10/SO
PIC16C66T-10/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C66T-10/SO
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C66T-10/SO(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC16C66
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C66T-10/SO-NDR
Standard Package 1,600
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 28-SOIC