Microchip Technology PIC16C662T-20/PQ
PIC16C662T-20/PQ
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C662T-20/PQ
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C662T-20/PQ(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
RAM Size 176 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-QFP
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C662T-20/PQ-NDR
Standard Package 900
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10)