Microchip Technology PIC16C662-10/PT
PIC16C662-10/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C662-10/PT
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C662-10/PT(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
EEPROM Size -
RAM Size 176 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC16C662
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C662-10/PT-NDR
Standard Package 160
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10)