Microchip Technology PIC16C66-20E/SP
PIC16C66-20E/SP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C66-20E/SP
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C66-20E/SP(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC16C66
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C66-20E/SP-NDR
Standard Package 15
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 28-SPDIP