Microchip Technology PIC16C65BT-20I/PT
PIC16C65BT-20I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C65BT-20I/PT
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C65BT-20I/PT(Kg)
Parameters
Speed 20MHz
RAM Size 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C65BT-20I/PT-NDR
Standard Package 1,200
Core Size 8-Bit
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10)