Microchip Technology PIC16C65AT-20/PT
PIC16C65AT-20/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C65AT-20/PT
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C65AT-20/PT(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC16C65
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C65AT-20/PT-NDR
Standard Package 1,200
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10)