Microchip Technology PIC16C57-10I/SO
PIC16C57-10I/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C57-10I/SO
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C57-10I/SO(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC16C57
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C57-10I/SO-NDR
Standard Package 27
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC