Microchip Technology PIC16C55-HSE/SP
PIC16C55-HSE/SP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C55-HSE/SP
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C55-HSE/SP(Kg)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C55-HSE/SP-NDR
Standard Package 15
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC16C55
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SPDIP