Microchip Technology PIC16C55-10I/P
PIC16C55-10I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C55-10I/P
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C55-10I/P(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 28-PDIP
Base Product Number PIC16C55
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C55-10I/P-NDR
Standard Package 15
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 28-PDIP