Microchip Technology PIC16C54T-10E/SO
PIC16C54T-10E/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C54T-10E/SO
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C54T-10E/SO(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
RAM Size 25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C54T-10E/SO-NDR
Standard Package 1,100
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC