Microchip Technology PIC16C54AT-10E/SS
PIC16C54AT-10E/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C54AT-10E/SS
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C54AT-10E/SS(Kg)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C54AT-10E/SS-NDR
Standard Package 1,600
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC16C54
ECCN EAR99
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP