Microchip Technology PIC16C54-HSE/SS
PIC16C54-HSE/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C54-HSE/SS
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C54-HSE/SS(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC16C54
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C54-HSE/SS-NDR
Standard Package 67
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP