Microchip Technology PIC16C505-20E/SL
PIC16C505-20E/SL
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC16C505-20E/SL
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC16C505-20E/SL(Kg)
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number PIC16C505
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C505-20E/SL-NDR
Standard Package 57
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 14-SOIC