Microchip Technology PIC14000T-20/SO
PIC14000T-20/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC14000T-20/SO
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC14000T-20/SO(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 14
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C
Peripherals POR, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V
Data Converters Slope A/D
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC14000
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC14000T-20/SO-NDR
Standard Package 1,600
PIC PIC® 14 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC