Microchip Technology PIC12F519T-I/MC
PIC12F519T-I/MC
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC12F519T-I/MC
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC12F519T-I/MC(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 12F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 8MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Base Product Number PIC12F519
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 3,300
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-DFN (2x3)