Microchip Technology PIC12CE673-10I/P
PIC12CE673-10I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: PIC12CE673-10I/P
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: PIC12CE673-10I/P(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 12C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size 16 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number PIC12CE673
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC12CE673-10I/P-NDR
Standard Package 60
PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 8-PDIP