Microchip Technology DSPIC33FJ64MC802-H/SO
DSPIC33FJ64MC802-H/SO
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ64MC802-H/SO
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ64MC802-H/SO(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 20 MIPS
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number DSPIC33FJ64MC802
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A001A2A
HTSUS 8542.31.0001
Other Names DSPIC33FJ64MC802HSO
Standard Package 27
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 64KB (64K x 8) FLASH 28-SOIC