Microchip Technology DSPIC33FJ256GP506A-I/MR
DSPIC33FJ256GP506A-I/MR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ256GP506A-I/MR
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ256GP506A-I/MR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 18x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Base Product Number DSPIC33FJ256GP506
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names DSPIC33FJ256GP506AIMR
Standard Package 40
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (256K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)