Microchip Technology DSPIC33FJ16MC102T-I/SS
DSPIC33FJ16MC102T-I/SS
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ16MC102T-I/SS
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ16MC102T-I/SS(Kg)
Parameters
Series dsPIC™ 33F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 16 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number DSPIC33FJ16MC102
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,100
Mfr Microchip Technology
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP