Microchip Technology DSPIC33FJ16MC101-E/P
DSPIC33FJ16MC101-E/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ16MC101-E/P
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ16MC101-E/P(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 16 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 15
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 20-PDIP
Base Product Number DSPIC33FJ16MC101
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 22
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 20-PDIP