Microchip Technology DSPIC33FJ12MC202-E/SP
DSPIC33FJ12MC202-E/SP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ12MC202-E/SP
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ12MC202-E/SP(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number DSPIC33FJ12MC202
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 15
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (12K x 8) FLASH 28-SPDIP