Microchip Technology DSPIC33FJ128MC506A-E/MR
DSPIC33FJ128MC506A-E/MR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ128MC506A-E/MR
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ128MC506A-E/MR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Base Product Number DSPIC33FJ128MC506
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 40
dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)