Microchip Technology DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ128GP306A-I/PT(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tray
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 18x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number DSPIC33FJ128GP306
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names DSPIC33FJ128GP306AIPT
Standard Package 160
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)