Microchip Technology DSPIC33FJ06GS102A-I/TL
DSPIC33FJ06GS102A-I/TL
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC33FJ06GS102A-I/TL
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC33FJ06GS102A-I/TL(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 33F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 40 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 6KB (2K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 36-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package 36-VTLA (5x5)
Base Product Number DSPIC33FJ06GS102
HTSUS 8542.31.0001
Other Names DSPIC33FJ06GS102AITL
Standard Package 73
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 36-VTLA (5x5)