Microchip Technology DSPIC30F4013-20I/P
DSPIC30F4013-20I/P
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC30F4013-20I/P
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC30F4013-20I/P(Kg)
Details
Tags
Parameters
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 13x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number DSPIC30F4013
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 20 MIPS
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 30
Program Memory Size 48KB (16K x 24)
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 48KB (16K x 24) FLASH 40-PDIP