Microchip Technology DSPIC30F2020-30I/SP
DSPIC30F2020-30I/SP
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: DSPIC30F2020-30I/SP
  • Datasheet: PDF
  • Description: DSPIC30F2020-30I/SP(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number DSPIC30F2020
HTSUS 8542.31.0001
Other Names DSPIC30F202030ISP
Standard Package 15
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-SPDIP