Microchip Technology ATXMEGA32D4-AU
ATXMEGA32D4-AU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATXMEGA32D4-AU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATXMEGA32D4-AU(Kg)
Parameters
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number ATXMEGA32
HTSUS 8542.31.0001
Other Names ATXMEGA32D4AU
Standard Package 160
Mfr Microchip Technology
Series AVR® XMEGA® D4
Package Tray
Core Size 8/16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)