Microchip Technology ATXMEGA32A4U-MHR
ATXMEGA32A4U-MHR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATXMEGA32A4U-MHR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATXMEGA32A4U-MHR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series AVR® XMEGA® A4U
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8/16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Base Product Number ATXMEGA32
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 4,000
AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7)