Microchip Technology ATXMEGA16E5-AUR
ATXMEGA16E5-AUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATXMEGA16E5-AUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATXMEGA16E5-AUR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series AVR® XMEGA® E5
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8/16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 26
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TQFP
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Base Product Number ATXMEGA16
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,000
AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)