Microchip Technology ATXMEGA16D4-AUR
ATXMEGA16D4-AUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATXMEGA16D4-AUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATXMEGA16D4-AUR(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® XMEGA® D4
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8/16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number ATXMEGA16
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,000
AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)