Microchip Technology ATTINY461V-10PU
ATTINY461V-10PU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATTINY461V-10PU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATTINY461V-10PU(Kg)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 20-PDIP
Base Product Number ATTINY461
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 18
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-PDIP