Microchip Technology ATTINY45-20MUR
ATTINY45-20MUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATTINY45-20MUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATTINY45-20MUR(Kg)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)