Microchip Technology ATTINY261V-10MUR
ATTINY261V-10MUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATTINY261V-10MUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATTINY261V-10MUR(Kg)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Base Product Number ATTINY261
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 6,000
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)