Microchip Technology ATTINY25-20SNR
ATTINY25-20SNR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATTINY25-20SNR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATTINY25-20SNR(Kg)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number ATTINY25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,000
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC