Microchip Technology ATMEGA88V-10AUR
ATMEGA88V-10AUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA88V-10AUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA88V-10AUR(Kg)
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 23
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TQFP
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Base Product Number ATMEGA88
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,000
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)