Microchip Technology ATMEGA8535-16AU
ATMEGA8535-16AU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA8535-16AU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA8535-16AU(Kg)
Series AVR® ATmega
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number ATMEGA8535
HTSUS 8542.31.0001
Other Names ATMEGA853516AU
Standard Package 160
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)