Microchip Technology ATMEGA8515-16AU
ATMEGA8515-16AU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA8515-16AU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA8515-16AU(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATmega
Package Tray
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number ATMEGA8515
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names ATMEGA851516AU
Standard Package 160
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)