Microchip Technology ATMEGA644V-10PU
ATMEGA644V-10PU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA644V-10PU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA644V-10PU(Kg)
Series AVR® ATmega
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number ATMEGA644
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP